BİTCOİN İLE KOLAY PARA KAZANMABitcoin nedir ? Nasıl işlem Görür ?


Bitcoin, sanal ortamda doğrudan ödeme olanağı sunan, ancak herhangi bir merkezi olmayan dijital kriptoparadır. Bitcoin alınıp, satılabilir bir maden olması yanı sıra, başka para birimleriyle döviz kuru gibi takas edilebilirler. Bitcoin bu zamana kadar hatrı sayılır bir gizlilik ve anonimlik sağlar. Yani bitcoin sahiplerinin kimler olduğu, alım satım işini kimlerin yaptığı gizlilik içindedir. Bitcoin kullanıcıları gizli şifre veya anahtarıyla bitcoin ağındaki sahip olduğu işlemlerin kendine ait olduğunu kanıtlar ve kendilerine ait değeri harcayabilir, veya başkasına aktarma yapabilirler.

Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulmuş ve 2009 yılında ortaya çıkan, gün geçtikçe ününü artıran bitcoin, şuan yönlendirilmesi zor bir güç olarak ortaya çıkmaktadır. Merkezi olmadığından diğer finans şirketlerini ve finans işleriyle uğraşan kişi ve kuruluşları korkutmaktadır. Çünkü kimseye bağlı olmadığı gibi bağımlı hale de getirmeniz güçtür. İşte buna da paranın özgürlüğü desek yanılmış olmayız. Bu özelliklerinden dolayı finans sektörleri tarafından görmezden gelinmiş ancak 2018 yılında Amerika Birleşik Devletlerinin finans sistemine girerek bir ilki daha gerçekleştirmiştir.
Bitcoin, kişiden kişiye P2P sistemiyle direkt transfer imkanına sahiptir. Normal paralar gibi bir banka aracılığına veya başka sistemlere gerek duymaz. Ayrıca bitconinizle sanal ortamda bitcoin ile ödeme kabul eden iş yerleri ile rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu işlemlerin kaynağını ve alıcıyı tespit etmek zordur. Bu aşamada hesaplarınızın da gerekli güvenlik tedbirlerini almanız gereklidir. Ayrıca bitcoin şifrelenmiş olduğu yerde unutulursa artık bulunması çok zordur.

Bitcoin nasıl üretilir?Bitcoin üretmek için madencilik yapmak gereklidir. Ancak şuan ki şartlar ile bitcoin madenciliğini oluşturmak oldukça zor ve verimsizdir. Sadece bitcoin üretmek için özel makineler üretilmiş olup dünyanın bir çok yerinde bitcoin tarlaları kurulmuştur. Peki bu aşamada üretim nasıl yapacağız? Burada da altcoinler ortaya çıkıyor. Altcoinler üreterek bunları bitcoinlere dönüştürme imkanına sahip olursunuz. Madencilik yapıp bitcoin elde edebilmek için ilk önce iyi bir ekran kartına ve bir bilgisayara ihtiyacınız var. Bilgisayarınızın işlemcisi ile de madencilik yapabilirsiniz. Ancak günümüz şartlarında bu yöntemde oldukça verimsizdir. AMD Ekran kartlarına sahip bilgisayarlarınız ile büyük miktarda kazı yapabilir ve bu birimleri biriktirebilirsiniz. Ayrıca bitcoin üretiminde aracılar olmadığından masraflar yok denecek kadar azdır. Yok demedik çünkü üretim yapan madencilere bu üretimi kullanıma sokmaları adına çok az bir miktar verilir.Bitcoin üretimi sınırlı olup 21 milyon adet ile sınırlıdır. Ağda bulunan yoğunluğa göre üretim seviyeleri belirleniz ve bu gün geçtikçe zorlaşmaktadır. Her kullanıcıya ait sanal cüzdanları olup bitcoinler burada saklanır. Bitcoinleriniz trasfer edilirken aynı parmak iziniz gibi eşsiz bir kodlama ile şifrelenir ve bu şifrelemeyi kontrol eden madenciler işleme kontrolden sonra onay verirler, böylelikle aynı bitcoin tekrar kullanılmaz. Ayrıca bitcoin borsası daima çalışır tatili yoktur.

Bitcoine artan ilgiyle beraber şifreleme işide zorluk kazanmaya başladı. Bu da farklı arayışlara girilmesine ve farklı bitcoin türevlerinin türemesine neden olmuştur. Bu aşamada da altcoinler ortaya çıkmış ve farklı bir kodlama sistemi kullanılmıştır.

Ülkemizde bu açıdan ilk adımı Ripple ile anlaşma yaparak Akbank atmıştır. Ayrıca Twitter ve Square CEO’su Jack Dorsey bitcoinin halihazırda hala eksikliklerinin olduğunu kabul etmiş ve 10 yıl içinde bitcoinden başka bir paranın olmayacağını iddia etmiştir.

You Might Also Like

1 yorum