YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN TAM BİR ADSENSE REHBERİ


Yeni Başlayanlar İçin Tam Bir AdSense Rehberi


Bu kılavuzda, Google Adsense programının çeşitli yönlerini inceleyeceğiz. Öncelikle, Adsense programına kısa bir giriş ile başlayacağız Sonra Google Adwords ve Google Adsense arasındaki ilişki hakkında konuşacağız.
 • Sonraki, Adsense programının nasıl çalıştığını anlamaktır. Ayrıca, bu programda reklamverenlerin ve yayıncıların rolünü de tartışacağız. Ayrıca, Adsense kullanıcıları ve profilleri hakkında konuşacağız.
 • Ardından yayıncıların, reklamverenlerin ve Google’ın bu programdan nasıl yararlandığını tartışmaya devam edeceğiz. Ardından, reklam verenlerin ve özellikle yayıncıların neden Adsense'yi sevdiğini göreceğiz.
 • Kılavuz, Google Adsense programının karşı karşıya olduğu rekabet konusunda bir söylem olmaksızın eksik kalacaktır. Sonra bu programı Hindistan ve ABD'de karşılaştıracağız. Buna ek olarak, Hindistan'daki Adsense programının en iyi yararlanıcılarını da tanıyacaksınız.
 • Son olarak, bu kılavuzun Google'ın şeffaflığından yoksun olma, Adsense programının kullanıcı tarafından kötüye kullanılması ve ardından Google’ın bu programın geleceği yönündeki eleştirileri gibi tartışma konuları üzerinde duracağız.
O zaman başlayalım

Google Adsense nedir?

Tekerleği yeniden icat etmek işe yaramaz. Bu yüzden benim tanımımı Vikipedi'de olduğu gibi vermeyeceğim. Dolayısıyla, Wikipedia'ya göre “ Google AdSense , Google Inc. tarafından içerik sitelerinin Google Ağındaki yayıncıların, site içeriğine ve hedef kitlesine yönelik otomatik metin, resim, video ve zengin medya reklamları sunmalarına izin veren bir programdır .”
Umarım, tanım oldukça açıktır ama yine tekrar sözlerime gireceğim.
İnternet'e gittiğinizde ve bir web sitesini ziyaret ettiğinizde, okuduğunuz web sayfası arasında gösterilen reklamları fark etmiş olabilirsiniz. Bu reklamlar, Google Adsense reklamlarından başka bir şey değildir. İçeriksel reklam olarak da bilinir. Web sitelerinde AdSense reklamlarının gösterilmesi için aşağıdaki resmi kontrol edin -
adsense reklamları demosu
Şimdi, devam etmeden önce, bu kılavuzda tekrar tekrar kullanılacak belirli terimlerin anlamını açıklığa kavuşturmalıyım.

Yayıncılar - Yayıncılar, Google’ın reklamverenler adına çeşitli reklamlar göstermesine izin verdiği içerikler oluşturan blogcular veya web sitesi sahipleridir.
Reklamverenler - Önceki paragrafımda belirttiğim gibi, reklamverenler, reklamlarını yayıncının blogunda veya web sitesinde gösterdikleri için Google'a ödeme yapan kişilerdir.
Başka bir deyişle, yayıncıların para için içerik oluşturan binlerce reklamcı ve web sahibi olduğunu ve reklamverenlerin yayıncıların blogunu kullanarak ürünlerini satmak veya reklam vermek isteyen işletme sahipleri olduğunu söyleyebiliriz .

Google Adwords ve Google Adsense arasındaki ilişki

Google Adsense programının içsel bir anlayışını elde etmek için Google Adwords programını bilmemiz gerekiyor. Burada yeni bir terim tanıtıldı, Google Adwords.
Şimdi, Google AdWords nedir?
Google Adwords ve Google Adsense temel olarak aynı madalyonun iki yüzüdür .
Yukarıdaki paragrafı okuyarak, bazı Adsense programlarını anlayabilirsiniz. Yani, burada sadece Adwords programını tartışacağız.
Google Inc, gelirinin % 90'ını Google Adwords'ten oluşturur. Tüm büyük, orta ve küçük ölçekli işletme sahipleri ürünlerini dünya çapındaki müşterilerine satmak ister .
Hedeflenen müşterilere hızlı bir şekilde ulaşmak için bu işletme sahipleri AdWords programını kullanıyor. Burada, reklamlarını ya arama sonucu sayfasında veya bir blogun içeriğinde ( Adsense ) göstermek için Google'a ödeme yapıyorlar .
Bu nedenle, Google Inc., yalnızca bu işletme sahiplerinin ödediği parayla çalışır.
Gelecek paragrafta, Adsense programı hakkında tartışacağız.
Sadece bir sonraki paragrafı okuyarak, Adwords ve Adsense programlarının birbiriyle nasıl iç içe geçtiğine dair net bir fikir edinirsiniz.
Adwords reklamları hakkında biraz konuşacağım. Bunlar iki tiptir; Biri arama motoru sonucunun sağ tarafında gösterilir. Ne zaman bir şey aradığınızı fark etmiş olabilirsiniz; Ekranın sağ tarafında bir reklam sütunu görünür. Bunlar AdWords reklamlarıdır, işletme sahipleri bu reklamları göstermek için Google'a ödeme yapar.
adwords reklamları demosu
İkincisi, yayıncının içeriğinde gösterilen içeriğe dayalı reklamlardır, bu makalenin 'Get Sarkari Naukri' sitesinden alınan ilk resimde gösterildiği gibi Adsense'den başka bir şey değildir.

Google Adsense Nasıl Çalışır?

İyi! O çok basit. Son paragrafta açıkladığım gibi, işletme sahipleri, yayıncı web sitesinde reklam göstermek için Google'a ödeme yapardı.
Google Adsense, işletme sahipleri için olan Adwords'in aksine, yalnızca blogcular ve site sahipleri için tasarlanmış bir programdır.
Artık bir yayıncı (normalde blogcu olarak adlandırılıyor), Google’ın Adsense onayı için başvurması gerekiyor Onaylanması durumunda Google, web sitesinde reklam göstermesine izin verir.
Ne zaman, insanlar veya ziyaretçiler iyi içerik arayışında yayıncının web sitesine gelir ve onlar Adsense reklamını tıklarsa, Google yayıncıya yapılan her Tıklama için para öder.
Google, yayıncılara reklamverenlerden elde ettiği paradan ödeme yapar. Reklamverenler her tıklama için Google'a ödeme yapar. Google’ın yayıncılara ödediği para, reklamverenlerin onlara ödediği paraların% 68’idir ve Google’ın% 32’si komisyon olarak kalmıştır.
Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, bir reklamveren Rs 100’ü Google’a çevrimiçi bir ziyaretçinin Adsense Reklamlarına tek bir tıklama için ödediyse, Google Rs 68’i reklamların gösterildiği (yayıncıların) web sitesi sahibine verir. uzakta.
Böylece, Google, reklamverenlerden para alır ve yayıncılara büyük miktarda para verir ve kendisiyle kalanları tutar.
Dolayısıyla, şimdi, AdWords ve Adsense programının birbiriyle nasıl bağlantılı olduğu açık olacaktır.
Bir web sitesinde Adsense reklamlarını göstermenin çeşitli yollarına bakalım:
 • İçerik için AdSense : İçeriğe dayalı reklamlardan başka bir şey
 • Feed Adsense : Reklamlar yayınlarda gösterilecek
 • Arama Ağı Reklamı Reklamlar aramada gelecek
 • Alan için AdSense : Reklam alanlarını alan adlarına yerleştirin
 • Video Adsense : YouTube Videolarındaki reklamlar
Google Adsense’de yaygın olarak kullanılan bazı terimler şunlardır:
 • TBM : Tıklama Başı Maliyet - Ziyaretçilerin Reklamları tıkladığında yayıncıların alacağı tutar. 10 sentten 2 dolara ve hatta daha fazlası olabilir.
 • TO : Tıklama Oranı - Bu reklamları kaç ziyaretçi tıklar? Sitenize 100 kişi geldiyse ve bunlardan yalnızca biri tıklandığında TO değeri% 1, 2 tıklama ise% 3, eğer 3 tıklama ise% 4 ise.
 • Görünümler : Blogcu için toplam gösterim blogu kullanıcısı sayısı.
 • Ziyaretçiler : Blogunuza kaç kişi geldi.

Adsense & Adwords için Yayıncıların ve Reklamverenlerin Uygunluğu ve Rolü Sırasıyla

YAYINCILARIN VE REKLAMVERENLERIN UYGUNLUĞU

Her yayıncı, Adsense programı için onay almaz. Adsense programı için onay almak için eskiden kurallar çok daha rahattı, ancak şimdi Google bunu biraz zorlaştırdı.
Buraya giderek, terimlerini ve koşullarını detaylı olarak okuyabilirsiniz .
Google'ın yalnızca yayıncılardan iyi içerikler istediğini eklemek isterim.
Reklamverenlerin doğrudan Adsense ile ilgisi yoktur. Adwords programına bağlı.
Reklamverenlere gelince, reklamverenlerin AdWords programlarını kullanmaları için uygunluk yoktur. Tek ihtiyaçları olan şey, günlük olarak anahtar kelimeler için teklif vermek için paradır. Google, Google’a ödemeye hazır olduğunuz para miktarına bağlı olarak en üstte reklam gösterir. Diğer reklamverenlerle karşılaştırıldığında, daha fazla ödeme yaparsanız Google, reklamlarınızı en üstte gösterir.
Dolayısıyla, uygunluk Google'a ne kadar ödeme yapabileceğinizdir.

YAYINCILARIN VE REKLAMVERENLERIN ROLÜ

Bir yayıncının rolü, benzersiz ve alakalı içerik oluşturmaktır. Çevrimiçi ziyaretçiler sorununu çözen içerikler yazmaları gerekiyor. Harika içerikler oluşturmak her zaman büyük bir zorluk olmuştur. Ayrıca, yayıncılar iyi içerikler oluşturuyorsa, karşılığında Google tarafından ödüllendirilir.
Reklamverenlerin rolü çok önemlidir. Sadece Google’ın çalışmasından dolayıdır. Google’ın reklamverenleri yoksa, o zaman AdSense programı olmaz.

Google Adsense’in Başlıca Kullanıcıları - Demografi

Şimdi, Adsense programının kullanıcıları hakkında konuşacağız. Bildiğiniz gibi, kullanıcıları da yayıncı olarak adlandırılır. Onlar kim? Demografileri nedir? Onlar kaç tane? Ne kadar kazanıyorlar? Bunlar, bilmek isteyen birkaç ilgili soru.
Bu yayıncıların çoğu dünyanın dört bir yanından genç blogcular. Yaşları 16 ile 34 yaş arasındadır. Çok gençler ve ana akımdan farklı şeyler yapmayı seviyorlar.
Bu blog yazarlarının çoğunluğu belirli bir ülkenin kentsel bölgelerinden geliyor. Hala bir ülkenin kırsal kesimlerinde blogcular bulmak çok nadirdir. Hindistan'da, bu blogcular esas olarak Yeni Delhi, Mumbai, Bangalore gibi kentsel şehirlerle sınırlıdır.
Gelirleri içeriğe bağlı olarak farklılık gösterir. Genellikle normal bir blogcu ayda 200 ila 300 dolar tutar. İyi bir blogcu ayda 800 ila 1000 dolar kazanabilir ve en iyi not defterine blog yazarları ayda 10.000 dolardan 50.000 dolar kazanır. Bununla ilgili diğer makalelerimde yer ayıracağım. Takipte kalmanızı şiddetle tavsiye ederim.
Her gün 100.000 blogcu WordPress blog platformuna katılıyor. Yani kaç tane olduklarına dair bir fikir edinebilirsin?
Blogcular, çoğunlukla kendi başlarına içerik oluşturan kişilerdir. Ancak, birey olarak bloglamayan yayıncılar var. Düzenli olarak içerik üretmek için bir yazarlar ekibine sahipler. Aslında yüzlerce içerik yazarı ve editör kullanıyorlar. Bu yayıncılar, tek bir blogcudan 10 ila 20 kat daha fazla kazanıyor.
Aylık gelirleri milyonlarca dolar olabilir.
Bazı örnekler

Yayıncılar, Reklam verenler ve Google için Kazanç

Daha önce söylediğim gibi, yayıncılar ve reklamverenler benzer şekilde Adsense programından yararlanabilir. Ve Google'ın kendisi tüm bunların nihai faydalanıcısıdır.
Böylece, burada karları hakkında daha ayrıntılı olarak konuşacağız.

YAYINCILAR

Yayıncılar Google Adsense'den çok kazanıyor. Temelde blogcular olan küçük yayıncılardan bahsedersek, ayda kazandıkları paranın sonucu olarak iyi bir hayat yaşayabilirler.
Şimdi, büyük yayıncılara gelsek bile, Google Adsense'den her şeyi kazanıyorlar. Her ay milyonlarca para kazandıkları gibi, kendi şirketlerinin bir markasını da oluşturabiliyorlar.
Sağlam bir marka ile bu şirketler, müşterilere verimli bir şekilde ulaşabilmektedir.

REKLAMVERENLER

Yayıncılar bile reklamverenlerin yararınadır. Bunun kanıtı, tüm Adsense programının reklamverenin parasıyla yayınlanması ve yayıncıların ve Google'ın kendi paralarından kazanmasıdır.
Bu nedenle, reklamverenler, yalnızca bir şeyleri alırlarsa çok para harcarlar. Bu nedenle, küçük işletme sahipleri de ürünlerini çevrimiçi olarak müşterilere satarak fayda sağlarlar.
Daha önce, küçük bir işletme sahibi, müşterilere ulaşamadı. Artık AdWords’ün yardımıyla onlara çok hızlı bir şekilde ulaşabiliyorlardı.

GOOGLE

Son olarak, Google ayrıca, reklamverenlerin ödediği tutardan% 32 oranında pay alarak yararlanmaktadır. Google, reklamverenler ve yayıncılar arasında oturur. Bu nedenle, temel olarak komisyondaki% 32'lik geliri alır.
Böylece Google, yalnızca Adsense’den de yararlanarak, AdWords’ün her iki programından da cömert gelir elde etmekten değil.
Üçü, yayıncı, reklamveren ve Google Adsense'den kazanç elde ediyor .

Google Adsense Programının Diğer Rakipleri veya AdSense için Alternatifler

İyi! İçerik reklamları söz konusu olduğunda, Google Adsense sadece bir program değildir. Adsense programı bunlardan biridir.
Öyleyse sorulan soru, AdSense’in piyasadaki diğer programlardan rekabete maruz kalması mıdır? Cevap evet, diğer bağlamsal reklam platformlarından bir tür rekabetle karşı karşıya.
Yayıncılar ve reklamverenler her zaman Adsense için gitmezler, zaman zaman diğer programlar için de deneyebilirler.
Adsense hattı üzerindeki diğer programlardan bazıları şunlardır:
 1. Chitika
 2. Clicksor
 3. Kontera
 4. Adbrite
 5. BuySellAds
 6. eClickZ
 7. Amazon Associates
 8. Kabile füzyon vb
 9. Media.net
 10. INFOLINKS
Reklam gibi başka yollar var
1. Metin Bağlantısı Reklamları - Bir bağlantı oluşturmak için ödeme yapılır.
2. Infolinks - Burada ayrıca reklam gösteren bir bağlantı oluşturmak için para kazanıyorsunuz.
Bu programlar Google Adsense’ye bir rekabet verebilir. Ancak hem yayıncılar hem de reklamverenler için alternatifler olabilir.
Bir nedenle yayıncılar ve reklamverenler AdSense'i beğenmiyorlarsa, yukarıda bahsedilen programlardan birini deneyebilirler.
Bu nedenle, bu programlar Adsense'e rekabet eder, ancak yayıncılar ve reklamcılar için alternatif olabilirler.

Neden Google Adsense, Yayıncılar veya Blogcular için ilk tercihtir?

Görüştüğümüz üzere, Google, pazardaki diğer reklamverenler platformunun sert rekabetiyle karşı karşıyadır. Ancak o zaman bile Google Adsense blogcular için ilk tercihtir.
Peki neden yayıncılar sadece Adsense programına gidiyor?
İlk cevap Google’ın İnternet’deki kralı olacaktır. Google, diğer tüm arama ağlarına hükmetmektedir. Bu nedenle, Google nihai bir otoriteye sahiptir. Dolayısıyla, yayıncılar veya blog yazarları Google'a körü körüne güvenir.
Ayrıca, Google Adsense programının kullanımı oldukça kolaydır ve Google, sunabileceği tüm desteği genişletir. Reklam veya ödeme yapmakla ilgili herhangi bir şüphe veya sorununuz varsa, tereddüt etmeden Google’a ulaşabilirsiniz.
Google her zaman size yardımcı olmaya hazırdır.
Google artık diğer üçüncü taraf reklamları web sitenize yerleştirmenize, son paragrafta konuştuğumuz alternatiflere de izin vermektedir. Yayıncılar, Adsense reklamlarıyla birlikte diğer programlardan reklam yerleştirebilir ve daha fazla para kazanabilir.
Google'ın diğer platformlardan karşı karşıya kaldığı rekabeti azaltmak için Google artık üçüncü taraflara ait reklamlara izin veriyor, daha önce buna izin verilmedi.
Google, yayıncıların diğer platformlara geçiş yapmadığından emin olmak ister.
Ancak, Google'ın yayıncıların beğeneceği en iyi parçası Google’ın en iyi ödeyicileri. Google, söylediklerini sunar. Doğru zamanda kazandığın aynı miktarda alırsın. Dolayısıyla, ödeme çeki her zaman ev adresinize zamanında ulaşır.
Bu nedenle, bunlar, Adsense programının blog yazarları tarafından hala büyük ölçüde tercih edilmesinin birkaç nedenidir.

Reklamverenler Google Adsense Programına Nasıl Bakış?

Her ne kadar, reklamverenler doğrudan Adsense ile ilgili bir şey yapmasalar da, yine de bu program onları etkilemektedir.
Bildiğimiz gibi Adsense ve AdWords birbiriyle ilişkilidir. Reklamveren yalnızca reklamları iyi içeriklere yerleştirildiğinde yararlanacak ve içeriğin her zaman yayıncılar tarafından oluşturulduğunu biliyoruz.
Google, reklamverenin reklamlarını en alakalı içeriğe yerleştirmek zorundadır.
Dolayısıyla, bir reklamveren her zaman yayıncıların içerik oluşturmasının ne kadar ilgi duyduğuna ilgi duyacaktır. Yayıncılar Google’ın parasıyla iyi bir şekilde ödenirse, iyi içerikler oluşturacak olsaydı, iyi içerik, reklamverenin işinin büyümesine yardımcı olur.

Türkiye ve ABD'deki Google Adsense - Bir Karşılaştırma

Şimdi ABD’de Google Adsense programını Türkiye ile karşılaştıracağız. Türkiye'deki yayıncılar ABD'deki muadillerinden  farkları nelerdir? Gerçek bir fark var mı?
Evet, Türkiye’de ABD’ye kıyasla yayıncı olmak arasında bir fark var. İlk fark kar marjlarıdır. ABD'de, yayıncılar Türkiye'deki bir yayıncıdan 2 ila 3 kat daha fazla gelir elde ediyorlar.
ABD'deki tıklama başına maliyet (TBM), Türkiye’den 4 kat daha fazladır. ABD'de bir tıklama için 1 ABD doları kazanırsınız ve Türkiye'de bir blogcu sadece 20 sent alır. Bu yüzden, ABD'deki blogcu, oraya gelen trafik veya ziyaretçilerin Türkiye'de trafikten daha az olmasına rağmen, daha fazla para kazanıyor.
Yine ABD'de kazanç neden basittir, çünkü reklamverenler daha fazla ödeme yapmaya razı. Bir reklamverenin bir tıklama için Google’a 2 ABD doları ödemeye istekli olabileceği, ardından yayıncının 1,36 ABD doları alması ve Google’ın kalması söz konusu olabilir.
Ancak, Türkiye'de, reklamverenler bir tıklama için sadece birkaç rupi ödüyor. Bu yüzden Türkiye'deki TBM, 5 kuruş veya 10 sent kadar azdır.
Sonuçta ABD gelişmiş bir ekonomidir, dolayısıyla reklamverenler harcamak için daha fazla paraya sahiptir, ancak Türkiye hala büyüyen bir ekonomidir, bu yüzden reklamverenler çok daha az harcama yaparlar.
Bu, ABD ve Türkiye'deki Adsense kullanıcıları arasındaki büyük farktır.

Google Tarafındaki Şeffaflık Eksikliği

Google Adsense hakkında iyi şeyler tartıştık. Ama bu programın bir çarpışması var. Her yayıncının zihninde ortaya çıkan bir şüphe olduğunu söyleyebilirsin.
Google, reklamverenlerin onlara ödeme yaptıklarının% 68'ini yayıncılara açık olarak beyan ettiğini ve% 32'sini aldığını açıkça belirtmesine rağmen. Ancak Google, reklamverenin bir Tıklama için ne kadar ödeme yaptığını söylemez.
Yayıncılar, reklamverenlerin Google’a ne kadar ödeme yaptığını gerçekten bilmiyorlar.
Google, reklamverenlerin ödediği parayı beyan etmediği için yayıncılara daha az ödeme yapıyor olabilir.
Örneğin, bir reklamveren Google'a Tıklama için 5 ABD doları ödüyor. Bu nedenle, dürüst bir niyetle Google, yayıncıya yönelik bir tıklama karşılığında 3,40 ABD doları ödemeli ve kendisiyle yalnızca 1,60 TL kazanmalıdır.
Ancak Google’ın yalnızca 3,40 ABD dolarından daha az ödemesi, yayıncılara 2.00 dolar, yani 1,40 ABD doları daha alacağını söyleyebilir.
Bu şüphenin nedeni, Google’ın reklamverenin gerçekte 5 ABD doları ödediğini beyan etmemesidir.
Bu nedenle, bu saydamlık eksikliği şüphe yaratmaktadır. Bu, Adsense programının tersi olabilir.

Google Adsense’in Kötüye Kullanımı

Dünyanın her yerinden Adsense programını kötüye kullanan anlamsız blogcular var. Kesilen hırsızlık yüzünden kendi reklamlarını tıklamaya başlıyorlar.
Bir blogcunun reklamlarını tıklayarak para kazanabileceğini düşünmek bile çok naif. Google, blog yazıcısını tanımaya ve Adsense hesabını sonsuza kadar sona erdirmeye başlayacak.
Reklam gösterme konusunda Google çok katı. Yayıncılar, sayfalarında yalnızca 3 reklam gösterebilir. Bu reklamları tıklamaya veya başkalarına tıklamalarını istediklerine karar verirse, Google bunun yasadışı olduğunu düşünür ve hesabınızı kalıcı olarak sonlandırır.
Adsense reklamlarını göstermek için yazılım ve uyarlanmış içerik kullanmak da Google tarafından yasaklanmış ancak anlamsız blogcular bu tür hileleri kullanır ve yanlış tarafa gider.

Google Adsense Eleştirisi

Google, Asya'daki birçok yayıncı tarafından, ABD'deki yayıncılara ödediği kadar ödeme yapmadığı için eleştirilmektedir.
Ardından, blogcular, Google’a hesaplarını belirli bir sebepten dolayı yasakladıkları için eleştirdiler .
Google bazen hesabını 100 $ tutarındaki eşik gelirini ödemeden sona erdirir.
Google ayrıca, web sitelerinde müstehcen reklamlar göstermek için de eleştirilmektedir.
Ancak, Google Adsense’in en gerçek eleştirisi, sonuncu paragrafta tartıştığımız şeffaflık eksikliğidir.

Google Adsense Programının Geleceği ve Yayıncılar Üzerindeki Etkileri

Son olarak, Adsense programının geleceği ve yayıncıları nasıl etkilediği hakkında konuşacağız.
Bana göre, Adsense geleceği ABD'de ve ABD dışında büyüktür. İnternet gittikçe daha çok insan buna katılıyor. Onlar okuyabilecekleri iyi içerik arayışındalar.
Bu nedenle Adsense programı, yayıncıların doğru ücret alabilmeleri için kaliteli içerik oluşturmasını sağlayacaktır.
Üstelik, Google’ın geliri tamamen reklamverenlere bağlıdır ve onları mutlu etmek için Google'ın içeriğe dayalı reklamlarını iyi içerikle göstermesi gerekir. Bu yüzden Google, bunu yapabilmek için AdSense platformuna ihtiyaç duyuyor.
Bu nedenle Adsense programı kendi hayatta kalması için çok önemlidir.
Dolayısıyla, Adsense'in geleceği, yayıncılar ve Adsense'in kendisi için çok parlaktır.
Bu nedenle, Google Adsense programının kısa ve güç dolu bir analizini sonuçlandırıyoruz

You Might Also Like

0 yorum