Para Tasarrufu için 28 Hızlı ve En İyi Yol

Para Tasarrufu için 28 Hızlı ve En İyi Yol

Hemen hemen her önemli malın gıdadan petrolün çatıya çıkmasına kadar olan günlük maliyeti ile, artık sokaktaki adam için mali kaynaklarını korumak ve mümkün olduğunca para biriktirmek için adımlar atması zorunlu hale geldi.
Bu, herhangi bir yolla bir ağızdan varoluş yaşanması anlamına gelmezken, aynı zamanda, atasözüne güvenir - Bir kuruş kurtarıldı, kazanılan bir kuruş .
para tasarrufu için yollar

Para Kazanmak için 28 En İyi Yol

Aşağıda günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz paradan tasarruf etmek için 28 en iyi ve hızlı yoldan oluşan bir kontrol listesi. Ama unutmayın ki bu ipuçlarından hiçbiri kendi başına hayat değiştirmez, fakat zaman içinde çok fazla fark yaratacak şekilde tasarlanmıştır) eğer kolektif olarak yapılırsa.

1. Bütçeleme

Para biriktirmenin ilk yolu aylık harcamalarınızı karşılamak için bir bütçe yapmaktır. Bunu yapmanın kolay bir yolu, popüler 50:30:20 kuralını takip etmektir.
Burada vergi sonrası gelirinizi, ihtiyaçlarınız için% 50, isteklerde% 30, tasarruf hesabınızda ise% 20 oranında pay ayırırsınız.
Bunu kağıt üzerinde yapabilir veya Excel e-tablosu, günlük bütçe için Google dokümanları gibi çeşitli çevrimiçi uygulamaları kullanabilirsiniz.
Bu planın ardından, sabit bütçe ayırmanızı aşma olasılığınız düşük olduğundan, paranızı dikkatli bir şekilde harcayabilecektir.

2. Kredi kartını evde bırakın

İyi! Alışveriş kartlarınızı ödemek için kredi kartınıza bağımlı hale gelmişseniz, evinizde bırakmak en iyisidir. Aksi takdirde, kendinizi dürtü alımları yapmaya mecbur bırakacaksınız ya da gerçekten ihtiyacınız olmayan şeyleri satın alacaksınız.
Bu sadece aylık harcamalarınıza büyük miktarda katkıda bulunmaz, aynı zamanda evinizi nadiren kullanacağınız şeylerle de karıştırır.

3. 10 saniyelik kuralı gözlemleyin

Ne zaman alışveriş yaparken bir ürünü rastgele seçerseniz, 10 saat boyunca kasada durun ve kendinize sorun. - “Neden bu ürünü alıyorum? Gerçekten buna ihtiyacım var mı?
Her ikisine de iyi bir cevap bulamazsanız, bulduğunuz öğeyi geri bırakabilirsiniz. Bu, dürtü alımlarınızı azaltmanıza ve işlem sırasında size çok miktarda para kazandırmanıza yardımcı olacaktır.

4. Elektrik faturalarında tasarruf edin

İster inanın ister inanmayın, elektrik faturalarınızı öderken çok fazla para tasarrufu yapabilirsiniz .
Bu, onları tamamen ödemeyi bıraktığınız anlamına gelmez. Ancak, güç kullanarak akıllıca ödediğiniz tutarı akıllıca azaltabilirsiniz.
Örneğin, odayı terk ederken AC'yi kapatın, cihazlarınızı fişte bırakmayın
Etrafında bol miktarda doğal güneş ışığı olduğunda ışıkları kapalı tutun. Deneyin ve biriktirdiğiniz paraya şaşırabilirsiniz.

5. Alışveriş için Kupon ve Cashback sitelerini kullanın

İnternetten alışveriş yaparken para biriktirmenin hızlı yollarından biri de kuponlar . Hemen hemen tüm online tüccarlar, çok para tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak kuponlar ve para iadeleri sağlar.
Swagbucks gibi sitelere yalnızca size para iadesi vermekle kalmaz, aynı zamanda üyelik bonusu olarak 5 ABD doları ödeyebilirsiniz.

6. Yemeğinizi yanınızda taşıyın

Her zaman hareket halinde olan insanlar hareket halindeyken yemeye eğilimlidir. Bu sadece bel çizginiz için kötü değil, aynı zamanda cebinizde de zor.
Öğle yemeğinizi yanınızda taşımak sadece sağlıklı bir yemek yemenizi değil, aynı zamanda dışarıdan satın almamanız için de yiyeceklerden tasarruf etmenizi sağlar .
Buna sağlık faturasındaki algılanan tasarrufları ekleyin (sağlıksız yiyeceklere zarar vermemek için) ve kendinizi bir miktar nakit biriktirdiniz.

7. Evinizi temizleyin

Hepimiz bir süre boyunca gerçekten ihtiyacımız olmayan şeyleri topluyoruz. Evinizde yatan şeylerin bir listesini yapın ve bunları ayrı tutun.
Sadece evinizi dağıtmakla kalmayacak ve çok daha iyi görünmesini sağlayacağınız gibi, ihtiyaç duymadığınız ürünler için bir bahçe satışına da ev sahipliği yapabilir veya bu ürünleri yerel olarak satabilirsiniz  ve bu süreçte ekstra para kazanabilirsiniz.

8. Abonelik listemizi belirleyin

Okunmamış dergi yığınlarının evinizde değerli bir yer kapladığını görmekten bıktınız mı? Eh, pahalı bir yıllık abonelik için şansınız var ve sonra tamamen unutmuşsunuzdur.
Abonelik adamlarını çağır ve iptal et. Kullanılmayan miktarın iadesini de deneyebilirsiniz. Asla geri verebileceğini asla bilemezsin.

9. Çevrimiçi olmayan herhangi bir şey için ödeme yapmayın

İnternet üzerinden alışveriş yapmayı seviyorsanız, dijital ürünler satın almanın cazibesine karşı koyabilirsiniz. Nedeni, bu ürünlerin çoğu yazılım tabanlı ve diğer indirilebilir şeyler.
Onları Torrent, PirateBay ve Filestube gibi belirli web sitelerinde araştırmak için biraz zaman ayırırsanız, aynı şeyi bulmanız mümkün olabilir - ücretsiz. Öyleyse neden aynı şeyleri bedavaya alabiliyorsunuz?

10. Kendi sebzelerinizi büyütün

İnsanlar organik olarak yetiştirilen meyve ve sebzelere dönüşüyorlar ve böylece siz de yapabilirsiniz. Arka bahçenizin veya bahçenizin küçük bir köşesinde kendi sebzelerinizi ve mevsim meyvelerinizi yetiştirerek başlayabilirsiniz.
Bu sayede sadece taze ve sağlıklı bir yiyecek hazırlamanız yeterli değil, aynı zamanda dışarıdan satın almak için burnunuzdan para ödemek zorunda kalmazsınız.

11. Telefon, Kablo ve İnternet kullanımını izleyin

Cep telefonları, kablo ve internet, günlük rutininizin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Aslında çoğumuz onlar olmadan hayatlarımızı hayal edemez.
Bu yüzden para biriktirmek için hepsini kullanmayı bırakmayı önermek neredeyse imkansızdır. Ancak sınırsız veri planına gerçekten ihtiyacınız var mı? Premium kablo kanallarından herhangi birini izliyor musunuz?
Cevap ise - HAYIR - gerçekten ihtiyacınız olan şeylere ve ne için para harcadığına baktığınızda. Şanslar her zaman birkaç çentiği indirebilir ve pazarlık içinde bir miktar nakit para biriktirebilirsiniz.

12. Toplu taşıma için tercih

Hepimiz ihtiyaç duyduğumuzda arabalarımızı ve bisikletlerimizi kullanmayı seviyoruz - ama - yakıt bugün ucuz değil ve yollardaki trafik hacmi de keyifli bir sürüş yapmıyor.
Böyle bir senaryoda, toplu taşımayı - tren, otobüs, metro hizmetleri vb. - seçmek için mükemmel bir anlam ifade ediyor. Sadece çevre dostu ve çok daha ucuz olmaları değil, aynı zamanda pahalı yakıt masraflarından ve seyahat ederken kaçınılmaz gecikmelerden de kurtulacaksınız.

13. para kazanmak için bir kumbara tutun

Bu, öncelikle çocukça bir fikir gibi gelebilir. Ama bunun hakkında düşün. Çocuklar para biriktirirse neden yapamazsın?
Yapmanız gereken tek şey, alışveriş yolculuğunuzdan, çıkma gezilerinden ve film gezilerinden gelen gevşek değişikliği engellemektir. Evin etrafında yatan parayı bırakmaktan çok daha iyi.
Bunu bilmeden önce, bir sürü parayla dolu bir kumbara tutuyorsunuz - ki bu da yüksek faiz tasarruf hesabınıza transfer olabilir veya uygun şekilde yatırım yapabilirsiniz.

14. Arkadaşlarından yardım isteyin

Hepimizin arkadaşları var ve onlar bize yardım etmek için ve tam tersi. Acil bir şeye ihtiyacınız varsa veya bir çeşit sorun yaşıyorsanız, yardım için arkadaşınıza her zaman başvurabilirsiniz.
Farz edelim ki, ikamet ettiğiniz yerden çok uzakta bir şehirde çalışıyorsunuz, ama aynı zamanda orada kalan bir arkadaşınız da var. Her zaman orada kendinize seyahat etmek yerine arkadaşınıza yardım etmesini isteyebilirsiniz.
Bu sayede , görevinizin sonucunu etkilemeden seyahat ve otel masraflarınızla çok para kazanabilirsiniz .

15. Tatilden hemen sonra alışveriş yapın

Alışveriş yapanların çoğu Noel'de bu taktiği kullanıyorlar - ancak büyük tatillerde de işe yarıyor. Tek yapmanız gereken, birkaç gün (tatilden sonra) beklemek ve ihtiyacınız olan şeyleri almak için alışveriş yapmak.
Noel Baba'dan bir gün sonra Babalar Günü, Cadılar Bayramı'ndan sonra Halloween süslemeleri ve kâğıtlar, küçük hediyeler ve diğer parçalar ve bobs'lar (Noel'den sonraki gün) için Mutlu Babalar Günü kartı satın alın.
Bunları sadece normal fiyatın bir kısmına götürmeyecek ve bir ton para biriktirmeyecek, aynı zamanda insanların alış verişten vazgeçmeyeceksiniz.

16. Günde iki kez pişir

Ev yemekleri yapmak, nakit para biriktirmek ve sağlıklı beslenmek için harika bir yoldur. Ama günde sadece iki kez 3-4 kez pişirmeye çalışın.
Ayrıca ev yemeklerinizi, her zamanki marketinizde satılan ürünler etrafında planlayabilirsiniz. O hafta için en düşük fiyatlara sahip olan ürünleri bulun ve çevrelerindeki tarifleri ve evde sahip olduğunuz diğer malzemeleri planlayın.
Bu şekilde, aylık bütçemizin büyük bir kısmını hesaba katma eğiliminde olan yiyecek ve içecek faturalarınızda daha fazla tasarruf edersiniz.

17. Küçük rahatsızlıklar için Ev ilaçları deneyin

Boğaz ağrısı ya da hafif bir soğuk algınlığı mı? Neden bir kaşık dolusu doğal bal (boğaz ağrısı için) ve soğuk bir çorba kaşığı sıcak tavuk çorbası denemesiniz? Bunlar, nesilden geçirilen ev ilaçları olabilir, ancak iyi çalışırlar.
Buradaki alternatif, doktorun danışmanlık ücretlerini ve takip edeceği ilaçlar için büyük bir para harcaması yapmaktır. İstediğini al.

18. Faturalarınızı Zamanında Ödeyin

Faturalarınızı zamanında ödemek, size çok para kazandırabilir. Nasıl? Geciken ücretlerle veya ağır para cezasıyla daha fazla ödeme yapmak zorunda kalmanızı engelleyerek.
Bu, bankamatik EMI'leriniz için de geçerlidir; ödeme sırasında herhangi bir gecikme için ağır para cezası alabilirsiniz. Bu miktar, daha sonra müteakip her ihlal için büyür.
Bu yüzden lütfen borçlarınızı zamanında deneyin ve temizleyin.

19. Sadece LED veya CFL Ampulleri seçin

CFL'ler istedikleri sürece dayanamazlar, ama hala tükettikleri çok daha düşük enerji ve bizi kurtaran paralar açısından sıradan ampullerden cehenneme geçerler.
LED ampulleri tercih ederek daha fazla tasarruf edebilirsiniz - bu da biraz daha maliyetlidir. Bununla birlikte, çok daha fazla enerji verimli ve çok daha uzun ömürlüdürler - hatta bazen 20-yıllardır.

20. Daha küçük bir ev bul

Kendi masrafları ile kendi payına düşen büyük bir alanda yaşamak. Yani, 2 kişilik bir ailenin 5000 sq.ft alana ihtiyacı yoktur.
Bir ev seçerken, daha küçük bir evin sadece soğumaya ve ısınmaya daha az maliyetli olmayacağını, temizliğin ve bakımın daha kolay olacağını ve aileyi daha da yakınlaştıracağını unutmayın.
Ve bu süreçte tasarruf edeceğiniz para, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bulmaya harcadığınız çabaya değecektir.

21. Arabayı Deneyin

Toplu taşıma araçlarını kullanacak bir araç değilseniz, araç kiralama sizin için bir sonraki en iyi seçenek. Yolculuğun aynı hedefe (ya da güzergah üzerinde durarak) arkadaşlarla paylaşılması sadece yolculuğu daha keyifli hale getirmekle kalmayacak, aynı zamanda yakıt maliyetlerinizi de yarı yarıya azaltacaktır.
Olası bir olayda, sizinle birlikte araba yollayamayacağınız bir yerde , doğru insanları bulmanıza yardımcı olabilecek çeşitli çevrimiçi siteler ( erideshare , carpoolconnect ) var.

22. Toplu alım yapmaya çalışın.

Diş macunu, deterjanlar, tahıllar, sabunlar, şampuanlar - bunların hepsi günlük olarak kullandığımız ancak perakende fiyatlarında bireysel olarak satın almaya devam eden öğelerdir.
Bunun yerine bir miktar parayı toplu olarak satın alarak kaydedebilirsiniz. Başparmak kuralı, herhangi bir öğenin toplu alımları büyük oranda indirimli fiyatlıdır. Ancak, son kullanma tarihlerini kontrol ettiğinizden ve satın almadan önce evde bol miktarda depolama alanı olduğundan emin olun.

23. Tren / uçak biletinizi çevrimiçi satın alın

Sadece çok daha rahat ve sorunsuz bir şekilde değil, gideceğiniz yerin çeşitli cazip indirimlerini de bulabilirsiniz. Ayrıca, teklif fiyatları, işlemde yer alan acente / ajans komisyonu olmadığı için daha ucuzdur.
Bu nedenle, büyük bir anlaşma elde edersiniz, en iyi seçenekleri seçin ve ayrıca pazarlık için para biriktirin.

24. Kupon Uygulamalarını Kullanın

Bakkal alışverişi yaparken paradan nasıl tasarruf edeceğinizi hiç merak ettiniz. Aslında hepimizin var ve bunu yapmanın yolları var.
İndirme işlemini kullanışlı uygulamalar - gibi ibotta ve checkout51 - Eğer kupon seçmek ve Söylediğin öğeler almış bir kere, sadece makbuz ve işte tarama izin hesabınızda satın alma için geri para almak.
Dahası, her iki uygulamayı da tek bir satın alma için bile kullanabilirsiniz.

25. Tatil harcamalarınızı azaltın

Egzotik tatiller büyük paraya mal olur. Neden bunun yerine yakındaki bir yere bir yol gezisi planlamıyorsunuz. Sadece son ayrıntısına kadar özelleştirebilir, aynı zamanda birkaç sürpriz öğeyi de ekleyebilir ve köpeği ekstra ücret ödemeden alabilirsiniz.
Ama hepsinin en büyük yararı. Onlar çok daha uygun maliyetli ve cep dostu. Ücretsiz konaklama ve uçak bileti kazanmak için kredi kartınızdan seyahat ödül puanlarını kontrol edebilirsiniz.

26. Sadece para iade garantisi olan ürünleri satın alın

Satın aldığınız ancak tamamen memnun olmadığınız bir ürünle hiç uğraştınız mı? Eh, çoğumuz var, bu yüzden sadece para iade garantisi ile gelen ürünleri satın almak için yeterli mantıklı.
Bu sayede, daha fazla para harcayarak, gereksiz yere daha fazla para harcamanıza gerek kalmadan, her zaman daha iyi bir şeyler satın alabilirsiniz.

27. Daha küçük bir şehirde yaşa

Son fakat en az değil, çok para biriktirmenin en iyi yollarından biri, daha küçük bir şehre taşınmaktır . Evlerden bakkaliye kadar birçok şeyin nedenleri, küçük şehirlerde çok daha ucuz ve uygun fiyatlı olma eğilimindedir.
Aynı zamanda daha rahat ve daha rahat bir yaşam deneyimi yaşayacaksınız - ki bu büyük bir bonus. Yani eğer mevcut işvereniniz size bu seçeneği sunuyorsa, bunu olumlu düşünün.

28. Kötü Alışkanlıklarından Çık

Alkol, sigara, uyuşturucu, aşırı yeme - sadece sağlığınız için bu kadar kötü değil, aynı zamanda bir süre boyunca hoşgörünüz için güzel bir kuruşa mal olurlar.
Bu türden tehlikeli (ve pahalı kötü alışkanlıklardan kurtulmak) sadece sağlıklı kalmanızı değil aynı zamanda sağlık sigortası primlerinizi de önemli ölçüde azaltacaktır - banka hesabınıza daha fazla para bırakabilirsiniz.
Öyleyse bu hikayenin ahlaki nedir?
Finansal özgürlüğü bulma yolculuğunuzda kendinizi nerede bulabileceğinizin bir önemi yoktur, daha fazla para biriktirerek herşeyi tersine çevirmenin daima mümkün olduğunu bilmelisiniz.
Tek gereken bir gerçekleştirme duygusu ve ilk birkaç adımı atmaktır - geri kalanı kendi başına düşme eğilimindedir.

You Might Also Like

8 yorum