Yabancı Bir Ülkeden Başka Bir Ülkeye Seyahat ederken Nakit ve Kartlarınızı Kaybettiğinizde Ne Yapmalı?


Yabancı Bir Ülkeden Başka Bir Ülkeye Seyahat ederken Nakit ve Kartlarınızı Kaybettiğinizde Ne Yapmalı?


yurt dışında para kaybettiğinde
Yurtdışına seyahat etmek, heyecan verici ve eğlenceli bir deneyim olabilir - ama aynı zamanda seyahat öncesinde ve sırasında gerekli önlemleri almazsanız, önlenebilir hatalarla dolu olabilir.
Yurtdışı seyahatinizin aksamadan gitmesini sağlamak için seyahat rezervasyonlarınızdan, ihtiyaçlarınız, otel rezervasyonlarınızdan, gezilerinizden ve döviz müsaitliğinden, her şeyi planlamak önemlidir.
Bu nedenle, bir sonraki yurtdışı seyahatinizi yakın bir gelecekte planlıyorsanız, işte yapmanız gereken, yolculuktan önce yapmanız gerekenler ve acil durumlarda yapmanız gerekenler için bir kontrol listesi (pasaportunuzu kaybettiğiniz zaman, kredi gibi) Yabancı bir ülkeye seyahat ederken kartları veya nakit para).

Yabancı Bir Ülkede Güvende Olmak İçin Seyahat Öncesi İpuçları

1. Pasaportunuzu ve vizenizi kontrol edin

Bir başparmak kuralı,örnek olarak  ABD vatandaşlarının pasaportlarını geçerliliğinin son tarihine kadar kullanmalarına izin verilir. Ancak, pasaportunuzun, vizenizi vermeniz için, gelişinizden itibaren altı aydan daha uzun bir süre geçerli olması için birkaç ülke vardır.
Dolayısıyla, ziyaret etmeyi planladığınız ülkelere bağlı olarak, pasaport gereksinimlerini önceden kontrol etmek için bir nokta haline getirin.
Bu yıl temmuz ayı itibariyle, ABD pasaport sahipleri 186 ülkeye seyahat edebilir ya da vize alabilirler ya da varışta vize başvurusu yapabilirler. Seyahat hedeflerinizin listede olup olmadığını kontrol edin veya vize almanız gerekiyor. Öyleyse, kalkıştan önce ücretleri uygulayın ve ödeyin.

2. Cüzdanınızı kontrol edin

Tüm beş kredi kartınızı taşımanız gerekiyor mu, yoksa sadece bir çift mi? Bunu düşün. Yurtdışında kullandığınızda kartınızı reddettiğinize göre, seyahat planlarınız ve ziyaret etmek istediğiniz ülkeler hakkında bilgi almak için kartınızı veren kuruluşunuzu arayın.
Kredi kartı şirketinizin yurtdışına seyahat ederken, kredi limitinizi yükseltmek ve yedek kart takmak da dahil olmak üzere size sağlayabileceği belirli yollar ve avantajlar hakkında bir acil durum hakkında bilgi alın.
Yolcu çekleri her yerde kabul edilmez, bu yüzden ATM kartınızı yanınızda bulundurun - gerektiğinde para çekmek için. PIN numaralarınızı ezberlemek de harika bir fikir - güvenlik açısından.
Bu ipuçlarını hatırla
  1. Tüm kredi ve banka kartlarınızın fotoğraflarını çekin ve e-postalarınızı kendinize gönderin, böylece acil durumlarda onlara erişebilirsiniz.
  2. Nakit ve kartınızı farklı yerlere dağıtın.
  3. Bir PayPal hesabı açın ve seyahat ettiğiniz ülkede kullanılan para transferi uygulamalarını indirin.
  4. Uber'i 50'den fazla ülkede bulabilirsiniz Yani uygulamayı indirin ve yeterli dengeyi koruyun.

3. tıbbi için git

Özellikle Asya ve Afrika'daki bazı ülkeler, gelmeden önce bazı hastalıklar için yabancı ziyaretçilerin aşılanmasını şart koşmaktadır. Doktorunuza danışın ve tıbbi gereksinimleri karşıladığınızdan emin olun. İdeal olarak, kalkıştan en az altı hafta önce (gerekirse) çekimler yapmalısınız.

4. Seyahat sigortası satın al

Yurtdışına seyahat etmeden önce sağlık sigortası almak her zaman iyi bir fikirdir. Ayrıca seyahatiniz uzun sürecekse veya büyük bir peşinat ödemeyi gerektiriyorsa, ek koruma ve huzur için yapılacak seyahat kesintisi ve iptal sigortası yaptırmayı düşünün.

5. Yabancı havayolu sitelerini kontrol edin

Tamam, sadece sıkı bir bütçede olduğunuzu ve para biriktirmeniz gerektiğini söyleyelim Nasıl yapardın? Bunu yapmanın bir yolu, yabancı hava sahalarını (kendi ülkelerinde) kontrol etmek. Bir ABD havayolu şirketi ile ev sahibi ülkenizdeki havayolu arasındaki fiyat farkından şaşırabilirsiniz.
Yabancı bir dilde listelenen çevrimiçi talimatları anlamakta sorun yaşıyorsanız, Google Chrome'u her zaman sizin yerinize çevirmesini sağlayabilirsiniz.

6. Ağır veri dolaşım faturalarından kaçının

Çoğu normal yolcular uluslararası arama ve veri planına sahip olsa da, çoğu seyrek gezginler yoktur. Daha sonraki topluluğun bir parçası iseniz, seyahat etmeden önce kendiniz için bir tane almanız gerekir.
Uluslararası dolaşım ve veri ücretleri size bir bombaya mal olabilir, ancak bugünlerde çoğu telekom şirketi yurtdışına seyahat eden kişiler için özelleştirilmiş veri ve arama planları sunuyor. İhtiyaçlarınıza uygun olanı seçin ve en iyisini cebinize getirin.

7. Tüm seyahat belgelerinizin bir kopyasını saklayın

Pasaport, vize, sigorta, kredi kartları, biletler, otel rezervasyonları - tüm önemli seyahat belgelerinizin kopyalarını almayı ve onları bir aile üyesi veya güvenilir bir arkadaşla bırakmayı unutmayın. Ayrıca e-postanızda olduğu gibi elektronik olarak da, istediğiniz yerden onlara erişmek için saklayabilirsiniz.

Nakit, kredi / banka kartları veya diğer belgelerin kaybolması durumunda

Burada yapman gereken ilk şey - Panik yapmayın .
Bu şeyler yurtdışına giderken olma eğilimindedir ve gerçekte olmasa da, aslında dünyanın sonu değildir.
Bu tür bir talihsiz olayın gerçekleşmesi durumunda, derhal yapmanız gereken şeylerin listesi.

8. Nakit / cüzdanınızı kaybederseniz

Burada yapman gereken ilk şey en yakın karakolu ziyaret etmek, kaybını bildirmek ve şikayette bulunmak. Ardından bankanızı aramalı ve tüm ATM / kredi / banka kartlarınızı derhal iptal etmeli ve mümkün olan en kısa zamanda değiştirilmelerini sağlamalısınız.
Ayrıca, polis raporunu veya acil mali yardımı doldurmak için herhangi bir yardıma ihtiyaç duymanız halinde elçilik / konsolosluğunuzu ziyaret edebilir / bilgilendirebilirsiniz.
Daha sonra, bir aile üyesi veya arkadaşınızla bağlantı kurabilir ve Western Union ya da MoneyGram gibi tanınmış bir ticari para transferi hizmetini kullanarak size bir miktar acil durum parası havale etmesini isteyebilirsiniz.
Yerel bankacılık yönetmeliklerine bağlı olarak, A vatandaşlarının acil durum fonlarına erişimini sağlamak için doğrudan bir A bankasından başka bir bankaya başka bir bankaya para göndermek mümkündür.
Bununla birlikte, bazı durumlarda yabancı bankalar, bu amaçla onlarla birlikte yabancı bir hesap açmadan önce bazı ülke vatandaşı olmak konusunda ısrar edebilirler. Örnek ABD

9. Ödeme için PayPal hesabını kullanın

Ülkelerin çoğu PayPal ödeme kabul eder. Otel hesabınızı, taksi faturalarınızı veya başka birçok şeyi ödemek için PayPal hesabınızı kullanabilirsiniz.
PayPal hesabınız varsa iyi olur. Bir PayPal hesabınız yoksa, yeni bir hesap oluşturabilir, hesabınızı doğrulamak ve bunu kullanmaya başlamak için kredi veya kart bilgilerinizi (biliyorsanız) kullanabilirsiniz.
Size biraz para verebilecek birini bulabilir ve PayPal hesabına para aktarırsınız.

10. Pasaportunuzu kaybederseniz

Bu paranızı kaybetmekten daha kötü. Burada ihtiyacınız olan şey, en yakın X Büyükelçiliği / Konsolosluğunu bulmak. Konsolosluk bölümünü bilgilendirin ve olayın belirli ayrıntılarını paylaşın.
Eğer size en yakın X büyükelçiliği / konsolosluğu bulamamanızın, tüm gerekli bilgileri olmalıdır X Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde, ülkeye özgü sayfasını değerlendirmek için deneyebilirsiniz.
Yurtdışındaki çoğu X elçiliği, aynı zamanda, Konsolosluk Bölümlerinin içinde yer alan - X Vatandaş Hizmetleri birimi olarak adlandırılan bir şeye de sahiptir.
Amaçları, yurtdışında mali desteğe ihtiyaç duyan X vatandaşlarına, aileleri, arkadaşları, işverenleri ve bankacılık kurumları ile iletişim kurabilmelerine yardımcı olmaktır.

11. Kredi / bankamatik / ATM kartlarınızı kaybederseniz

Kredi / banka kartınızı yanlış kullanırsanız veya yabancı bir ülkedeki bir ATM veya yankesici kartına kaybederseniz, yapabileceğiniz en iyi şey sakin kalmak ve hemen bankanızı bilgilendirmektir.
Çoğu banka, müşterilerin x ülke dışındayken arama yapmaları için ayrı numaralara sahiptir.
Çoğu durumda kartınızı derhal iptal ederler (kötüye kullanımı önlemek için) ve bazı durumlarda ekspres teslimat ile bir gecede yedek bir kart bile alabilirsiniz.
Kredi kartı hesabınızı doğrudan otelinize, hava yollarına ve / veya hastanenize götürerek otelinizin check-out işlemlerini yapabilmeniz, yedek bilet rezervasyonu yapabilmeniz ve acil tıbbi yardım (gerekirse) aramanız için yardım isteyebilirsiniz.
Ancak, bu yardımı almak için geçerli bir kimlik belgesi (pasaport gibi) sunmanız gerekebilir.

12. Yukarıdakilerin hiçbiri mümkün değilse

Yukarıda belirtilen acil durum seçeneklerinden hiçbiri mümkün olmadığı veya herhangi bir nedenle kullanılamaması durumunda, X vatandaşı olan X vatandaşı olan ailenin / arkadaşlarının X dışişleri bakanlığı aracılığıyla para göndermeleri mümkündür.
Bununla birlikte, yukarıda belirtilen seçeneklerin hiçbiri mevcut olmadığında, sadece acil bir durum söz konusu olduğunda izin verilir.
Para, ev sahibi ülkede en yakın X Büyükelçiliği / Konsolosluğuna gönderilir ve alınır. Ancak, X Dışişleri Bakanlığı'nın bir hesap açmak ve fonları aktarmak için bir ücret (30 $) talep edebileceğini not edin.

ÖZETLEMEK

Artık, bu makalede özetlenen tüm yararlı seyahat ipuçlarını ve ilgili bilgileri incelediniz - artık gitmekte fayda var. Son bir şey olsa da, havaalanına zamanında ulaşmaya çalışın - resmi öneri en az iki saat öncesinden.
Ama eğer ilk zamanlayıcıysanız, havalimanı formalitelerini araştırmak için en az üç saat ayırın ve uçuşunuzu yakalamak için kalkış kapısına doğru yol alın. İyi yolculuklar.

You Might Also Like

2 yorum